
Tytuł operacji: Zakup samochodu ratowniczo-gaśniczego wraz z wyposażeniem zamontowanym na stałe oraz specjalistycznego sprzętu dla jednostki Ochotniczej Straży Pożarnej w Rycicach, zrzeszonej w Krajowym Systemie Ratowniczo-Gaśniczym
Beneficjent: Gmina Chorzele
Cele projektu
Celem ogólnym przedmiotowego projektu jest Efektywniejsze zapobieganie katastrofom naturalnym, w tym powodziom i minimalizowanie ich skutków na terenie województwa mazowieckiego.
Celem głównym przedmiotowego projektu jest poprawa bezpieczeństwa społeczeństwa oraz skuteczniejsza ochrona środowiska naturalnego przed zagrożeniami i katastrofami naturalnymi poprzez zakup samochodu ratowniczo – gaśniczego wraz z niezbędnym wyposażeniem dla OSP w Rycicach.
Cele szczegółowe projektu obejmują:
- Podniesienie poziomu bezpieczeństwa ekologicznego i zwiększenie dbałości o środowisko naturalne – realizacja projektu umożliwi ograniczenie zagrożeń dla lokalnego środowiska przyrodniczego związanego z występowaniem pożarów, powodzi i zagrożeń związanych ze zmianami klimatycznymi, nasilającym niebezpieczne zjawiska. Projekt przyczyni się do ograniczania zasięgu i skutków ww. zdarzeń, tym samym zapobiegając niszczeniu siedlisk i ochronie ekosystemu gminy. Realizacja projektu przyczyni się do skuteczniejszej ochrony obszarów cennych przyrodniczo znajdujących się w zasięgu działania OSP w Rycicach, w tym obszaru Natura 2000.
- Zwiększenie efektywności ochrony przeciwpożarowej, przeciwpowodziowej, ratownictwa
i innych działań w zakresie bezpieczeństwa powszechnego społeczeństwa – wyposażenie OSP w Rycicach w nowy samochód ratowniczo-gaśniczy nie tylko przyczyni się do podniesienia jakości wyposażenia jednostki, ale przede wszystkim będzie wiązać się ze znacznym zwiększeniem efektywności jej funkcjonowania i zdolności bojowej, a tym samym większą skutecznością walki z pożarami i innymi klęskami żywiołowymi, jak również skuteczności i szybkości podejmowanych działań ratowniczych. Szybka i zakrojona na szerszą skalę interwencja przyczyni się do wczesnego stłumienia niebezpieczeństwa oraz maksymalnego ograniczenia start materialnych, często nieodwracalnych. - Poprawa warunków pracy i bezpieczeństwa strażaków – wyposażenie OSP w Rycicach
w nowoczesny samochód strażacki spełniający wszelkie wymogi bezpieczeństwa umożliwi poprawę warunków pracy strażaków, w tym przede wszystkim pozytywnie wpłynie na bezpieczeństwo strażaków podczas akcji ratowniczo-gaśniczych i innych zdarzeń.
Planowane efekty
Poprawa poziomu bezpieczeństwa, zapobieganie zagrożeniom oraz ograniczenie ich skutków przyczyni się do wzrostu społeczno – gospodarczego gminy. Zakup wozu strażackiego oraz wyposażenia umożliwi szybką reakcję na powstałe zagrożenia pożarowe w zakładach produkcyjnych, lasach, domostwach, na polach uprawnych, dzięki czemu starty materialne zostaną zmniejszone do minimum. Szybkie działania ratownicze tym samym uchronią m.in. zakłady pracy i gospodarstwa rolne przed doszczętnym zniszczeniem ich bazy lokalowej i upraw przez pożary, dzięki czemu możliwym będzie szybsze wznowienie produkcji i uratowanie chociaż części upraw. Powyższe jest ściśle związane z korzyściami społecznymi w zakresie skuteczniejszej ochrony zdrowia i życia i poprawy warunków życia mieszkańców gminy dzięki wyższemu stopniowi bezpieczeństwa publicznego.
Wyposażenie jednostki Ochotniczej Straży Pożarnej w Rycicach zwiększy jej efektywność działania. Nowoczesny sprzęt sprawi, iż OSP będzie mogła szybciej docierać do ofiar zdarzeń (wypadków samochodowych, pożaru, powodzi), czy też w rejony kataklizmów (także spoza terenu gminy oraz powiatu), dzięki czemu skutki powstałych zagrożeń uda się zminimalizować w krótkim okresie czasowym. Sprawne podjęcie akcji ratowniczych pozwoli przede wszystkim na ograniczenie liczby osób, które poniosły śmierć lub trwały uszczerbek na zdrowiu w wyniku w/w zagrożeń.
Wartym podkreślenia jest również pozytywny wpływ, jaki realizacja przedmiotowej inwestycji będzie wywierała zwłaszcza na środowisko naturalne. Zakupiony na potrzeby OSP wóz strażacki oraz wyposażenie ze względu na zastosowane nowoczesne rozwiązania konstrukcyjne pozwolą
na ograniczenie emisji szkodliwych gazów, spalin oraz wycieku płynów takich jak: olej, czy też paliwo.
Efekty rzeczowe:
W ramach projektu zrealizowano następujące zadania:
- Zakup średniego samochodu strażackiego ze sprzętem zamontowanym na stałe;
- Zakup sprzętu ratowniczo – gaśniczego niezamontowanego na stałe tj.:
- Zestawu ratownictwa technicznego;
- Zestawu ratownictwa medycznego;
- Specjalistycznego sprzętu z zakresu ochrony przeciwpowodziowej;
- Agregatu prądotwórczego;
- Pompy pożarniczej.
Wysokość dofinansowania Funduszy Europejskich 356.369,38 zł
Zdjęcia z podpisania umowy o dofinansowanie:
Zdjęcia z odbioru samochodu strażackiego
pozostałe
Uroczyste podziękowanie i prezentacja pojazdu władzom gminy
pozostałe
- Wszystkie aktualności
- Aktualności
- Sport




Do skorzystania z rehabilitacji leczniczej w CRR KRUS są dzieci urodzone w latach 2008-2016 ( 7-15 lat ), których przynajmniej jedno z rodziców podlega ubezpieczeniu społecznemu rolników z mocy ustawy. Podstawą skierowania dziecka jest wniosek o skierowanie na rehabilitację leczniczą, który powinien być wystawiony przez lekarza podstawowej opieki zdrowotnej lub lekarza specjalistę, przez którego leczone jest dziecko.
Wzór wniosku dostepny jest na stronie internetowej KRUS www.krus.gov.pl. Do wniosku obligatoryjnie powinien zostać dołączony wypełniony załącznik nr 2 stanowiacy dodatkową informację o stanie zdrowia dziecka. Dzieci na turnus rehabilitacyjny w CRR KRUS kwalifikuje Regionalny Inspektor Orzecznictwa Lekarskiego OR/PT na podstawie wniosku biorac pod uwagę wskazania i przeciwwskazania określone w załączniku nr 3, poświadczając to podpisem i pieczatką imienną. Pierwszeństwo w skierowaniu na turnusy rehabilitacyjne mają dzieci posiadajace orzeczenie o niepełnosprawności (do wniosku należy dołączyć kopię orzeczenia o niepełnosprawnosci), z zastrzeżeniem, że są zdolne do samoobsługi.
Termin składania Wniosków o rehabilitację leczniczą do 18 maja 2023 roku.
Więcej na stronie : Turnusy rehabilitacyjne dla dzieci rolników w 2022 roku | Kasa Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego (krus.gov.pl)



Szanowni Państwo
Drodzy Mieszkańcy Miasta i Gminy Chorzele,
Powiatu Przasnyskiego oraz Regionu
Przyjmijcie najserdeczniejsze życzenia z okazji nadchodzących Świąt.
Życzę Państwu, żebyście przeżyli Wielkanoc w atmosferze szczególnego pokoju, zgody i pojednania, otwarcia na potrzeby innych oraz miłości.
Mam nadzieję, że Zmartwychwstanie Pańskie przyniesie radość oraz wzajemną życzliwość, a także stanie się źródłem wzmacniania ducha.
Niech będzie to czas pełen nadziei, rodzinnych spotkań, a przede wszystkim umocnienia wiary w Boga, ale również w drugiego człowieka.
Świąteczny nastrój niech zapanuje we wszystkich domach, skłaniając do refleksji nad odradzającym się życiem, którego symbolem stało się jajko, o czym pamiętamy, dzieląc się nim przy Wielkanocnym stole.
Niech Zmartwychwstanie Pańskie da siłę do pokonywania codziennych trudności i pozwoli z ufnością patrzeć w przyszłość, a radosne Alleluja rozbrzmiewa w sercach i udziela się wszystkim spotkanym ludziom.
Z wyrazami najwyższego szacunku
Beata Szczepankowska
Burmistrz Miasta i Gminy Chorzele


Szanowni Państwo,
przed nami bardzo ważny czas, kończący okres Wielkiego Postu – Wielkanoc. Jest to najważniejsze święto dla wszystkich chrześcijan, symbolizujące triumf życia nad grzechem i śmiercią. Wyróżnia się niepowtarzalną atmosferą, obfituje w piękne tradycje i zwyczaje kultywowane w naszym kraju od pokoleń oraz kojarzy się z rodzinnym ciepłem, radością, nadzieją i budzącą się do życia wiosną.
Niech ten wyjątkowy czas odrodzenia, otuchy i pozytywnej przemiany przyniesie nam wszystkim ukojenie od codziennych trosk oraz napełni siłą i energią do realizowania nowych zamierzeń i ambitnych celów, zwłaszcza teraz w tym trudnym i wypełnionym niepewnością czasie naznaczonym wojennym okrucieństwem. Wierzę, że ludzka solidarność, życzliwość i wzajemne wsparcie zagoszczą wśród nas, pomogą w pokonywaniu trudności, a nieprzemijająca wiara w drugiego człowieka pozwoli z ufnością i nadzieją patrzeć w przyszłość.
Życzę Państwu, aby tegoroczne Święta Wielkanocne upłynęły w ciepłej i spokojnej atmosferze, sprzyjały zacieśnianiu więzi rodzinnych, pozwoliły na chwilę wytchnienia i odpoczynku oraz stały się duchowym źródłem, z którego będziemy czerpać nadzieję na lepsze jutro. Niech Zmartwychwstały Chrystus przyniesie nam miłość, optymizm i pokój. Wesołego Alleluja!
Z wyrazami szacunku
Adam Struzik



PKP Polskie Linie Kolejowe, jako zarządca infrastruktury kolejowej, odpowiada za prace modernizacyjne, rozkład jazdy i prowadzenie ruchu pociągów. W związku z trwającymi pracami, od 11 do 21 kwietnia nastapi częściowe zamkniecie linii średnicowej. W tych dniach przejadą przez nią po 3 pociągi w kierunku wschodnim i 3 w kierunku zachodnim w ciągu godziny. Wskutek tego część pociągów KM będzie konczyła bieg z pominięciem linnii średnicowej - pociągi z kierunku zachodniego bieg kończyć będą na stacjii Warszawa Główna lub Warszawa Zachodnia, a zkierunku wschodniego na stacji Warszawa Wchodnia, warszawa Centralna lub Warszawa Stadion. szczegółowe informacje znajdą Państwi na stronie www.mazowieckie.com.pl. Przeprawszamy za niedogpdności i prosimy o wyrozumiałość.
/FCK/Spółka_PKP_Polskie_Linie_Kolejow.jpg




















Konsultacje PGNiG dla mieszkanców Miasta i Gminy Chorzele ||| INFORMACJA O KORONAWIRUSIE ||| Zwrot podatku akcyzowego ||| Wywiad z Burmistrz Miasta i Gminy Chorzele Beatą Szczepankowską. |||