Charakterystyka Gospodarcza
Charakterystyka gospodarcza
Gmina wiejsko-miejska Chorzele może być nie tylko przyjemnym miejscem turystyki weekendowej. Mamy również swoje atuty ekonomiczne, które mogą być wykorzystane w różnych dziedzinach gospodarki. Nie znajdą tu dobrych warunków inwestorzy z przemysłu ciężkiego czy chemicznego. Zakłady takie zresztą nie odpowiadałyby profilowi gminy. Chętnie za to powitamy inwestorów z branży turystycznej czy przedstawicieli firm nowych gałęzi gospodarki.
Co może wyróżniać gminę Chorzele?
- położenie – samo miasto znajduje się ok. 140 km od Warszawy, przy drodze krajowej nr 57 prowadzącej z Pułtuska do Bartoszyc. Tędy najłatwiej dostać się do północno-wschodniej części Warmii i Mazur, co może być wykorzystane przez potencjalnych inwestorów np. z branży turystycznej czy transportowej.
- zróżnicowanie terenu – na terenie gminy znajdują się zarówno rozległe równiny, jak i wysokie (jak na Mazowsze oczywiście) wzniesienia, przekraczające 200 m n.p.m. Może to sprzyjać różnego typu inwestycjom – jak choćby budowie farm wiatrowych w okolicach Gór Dębowych.
- atrakcyjność przyrodnicza – leżące w zachodniej części gminy Góry Dębowe i położona na przeciwległym końcu Dolina Omulwi i Płodownicy to zdecydowanie najbardziej atrakcyjne tereny gminy Chorzele do uprawiania turystyki kwalifikowanej. Co więcej, są to tereny nieodkryte przez większe rzesze turystów, dlatego też łatwiej będzie tu ściągnąć osoby poszukujące wypoczynku w ciszy i spokoju. Można zatem próbować inwestować w branżę turystyczną (stanice wodne, niewielkie pensjonaty, hoteliki położone z dala od hałaśliwych brzegów jezior).
- zagłębie mleczarskie – na terenie Chorzel działają dwa duże zakłady mleczarskie: SM Mazowsze oraz zakład Bel Polska sp. z. o.o., będący częścią francuskiego koncernu Bel Fromageries. W związku z tym tutejsi rolnicy są nastawieni na produkcję przede wszystkim mleka; w tym kierunku rozwijają też swoją produkcję i modernizują gospodarstwa. Każdy zatem zakład, który chciałby uzupełnić ofertę obu chorzelskich firm, mógłby tu znaleźć dogodne warunki.
- infrastruktura – w ostatnich latach władze miasta i gminy Chorzele starają się nadrobić zapóźnienia inwestycyjne poprzednich dekad. Rokrocznie miliony złotych z budżetu gminnego przeznaczonych było na rozwój podstawowej infrastruktury. Efektem tego jest obecnie:
- oczyszczalnia ścieków o wydajności 1800 m sześciennych na dobę, mająca obecnie jeszcze duże rezerwy produkcyjne (koszt jej budowy wyniósł ponad 10,5 mln zł)
- sieć wodociągowa obejmująca teren całej gminy
- sieć kanalizacyjna obejmująca teren miasta Chorzele (planowane są kolejne przyłącza)
- zmodernizowana sieć dróg gminnych (obejmująca drogi żwirowe na terenach rolniczych i drogi utwardzone oraz wyasfaltowane prowadzące do miejscowości na terenie gminy)
W niedalekiej przyszłości do Chorzel ma zostać podciągnięta linia przesyłowa wysokiego napięcia o mocy 110 kV, w samym mieście natomiast powstać ma stacja transformatorowa. Będzie to znaczące udogodnienie dla wszystkich nowych firm chcących tu inwestować.
Konsultacje PGNiG dla mieszkanców Miasta i Gminy Chorzele ||| INFORMACJA O KORONAWIRUSIE ||| Zwrot podatku akcyzowego ||| Wywiad z Burmistrz Miasta i Gminy Chorzele Beatą Szczepankowską. |||
Chorzele w obiektywie